Jak Często Wymieniać Amortyzatory?

Amortyzatory, to elementy zawieszenia wpływające zarówno na komfort jazdy jak i odpowiadające za nasze bezpieczeństwo. Mimo wszystko ich zużycie jest często niezauważane przez kierowców lub wręcz pomijane.

Na początku zastanówmy się do czego tak właściwie służą amortyzatory?

Ich głównym zadaniem jest tłumienie drgań, występujących podczas jazdy po nierównościach, dzięki czemu ciężar masy resorowanej samochodu jest rozkładany w miarę możliwości równomiernie. Wywierając nacisk utrzymują stały kontakt z podłożem, co sprawia, że koła tzw. trzymają się drogi. Gdyby nie to nasze samochody podskakiwały by w górę i w dół odbijając się od powierzchni.

Co wpływa na zużycie amortyzatorów?

Zasada zużywania się amortyzatorów jest prosta. Jeżeli większość naszego czasu spędzamy w samochodzie jeżdżąc bez obciążenia po drogach typu autostrada lub droga ekspresowa, gdzie nie mamy wielu zakrętów, a nawierzchnia jest płaska. Fabryczne amortyzatory mogą wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Czas zużycia znacznie się skróci kiedy drogi po których się poruszamy są nierówne, dziurawe czy piaskowe, a nasz samochód będzie dodatkowo obciążony. Wtedy amortyzatory potrafią stracić swoją żywotność nawet po kilkunastu kilometrach. Wszystko więc zależy od częstotliwości jazdy oraz jakości dróg po których się poruszamy.

Po czym poznać, że powinniśmy wymienić nasze amortyzatory?

Proces przebiega stopniowo, a jego pierwszym objawem jest zazwyczaj charakterystyczne bujanie, które mylnie może kojarzyć się z czymś przyjemnym w późniejszym czasie pojawiają się kolejne nasilające się symptomy.

Objawy mogące świadczyć o zużyciu amortyzatorów:

-wydłużona droga hamowania pomimo sprawnego układu hamulcowego

-przechylanie się pojazdu na boki, podczas pokonywania zakrętów

-częste włączanie się systemu ABS

-drgania kierownicy z nieustalonych przyczyn

-nierówne zużycie opon

-kołysanie się nadwozia

-pływanie auta w czasie hamowania

Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na zmiany zewnętrzne chociażby takie jak wycieki oleju czy wszelkie zmiany korozyjne.

Wymieniamy parami

Musimy pamiętać, że amortyzatory podobnie jak klocki hamulcowe lub koła powinniśmy zawsze wymieniać parami ponieważ wpływa to na czas hamowania i działanie systemu ABS. Wyjątkiem są sytuację kiedy np. wskutek wypadku niedługo po wymianie jeden z amortyzatorów uległ uszkodzeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w danej sytuacji wymienić tylko jeden z nich.

Jakie amortyzatory wybrać i czym się kierować?

Rynek producentów jest bardzo szeroki. Oferują nam części na pierwszy montaż, ale nie brakuję także tzw. zamienników. Ceny wahają się nawet o kilkaset złotych. Amortyzatory nie należą do drogich części, a mimo to mają wpływ na nasze bezpieczeństwo dlatego nie powinniśmy oszczędzać na ich wymianie i decydować się na co najmniej średnią półkę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *